Vánoční nadílka! Čas obdarovávání. Oči dětí jiskří v záři světel vánočních stromů v čase plném kouzel. Jsou tu i taková vánoční kouzla, která v nás probouzejí potřebu obdarovat potřebné.
A tak přicházejí zázraky.
Jeden z vánočních zázraků se udál před sto lety. Bylo to v bílovickém polesí, kde se při procházce s přáteli dva dny před Štědrým dnem setkal Rudolf Těsnohlídek s andílkem. Promrzlý se třásl ve sněhových vločkách schoulený pod stromem. Bylo to skoro dvouleté děvčátko opuštěné v lese. Liduška. Děvčátko se jim podařilo zachránit, a díky manželům Polákovým, kteří ji adoptovali, získala láskyplný domov. Tato událost Rudolfa Těsnohlídka zasáhla tak hluboce, že začal usilovně přemýšlet o pomoci všem opuštěným dětem. Při návštěvě Kodaně ho zaujalo, jak se lidé scházeli pod ozdobeným stromem na náměstí, pod kterým pro opuštěné děti pořádali sbírku. Tehdy ho napadlo uspořádat stejnou sbírku i u nás. A tak 13. prosince 1924 rozzářil první vánoční strom náměstí Svobody v Brně. Šedesáti osmiletá jedle vysoká devatenáct metrů byla přivezena v upomínku na Lidušku z bílovického polesí a je odsud převážena až dodnes. Díky vánočním sbírkám pod Vánočním stromem republiky se podařilo nashromáždit dostatek prostředků k založení prvního dětského domova, domova Dagmar v brněnských Žabovřeskách, který byl postaven podle návrhu Bohuslava Fuchse a otevřen v roce 1929. Pojmenován byl po dávné dánské královně Dagmar, dceři českého krále Přemysla Otakara I. Jeho otevření se bohužel Rudolf Těsnohlídek už nedožil.
Vánoční pro Lidušku je poděkováním za záchranu Lidušky a založení tradice Vánočního stromu republiky, díky níž vznikla sbírka pro děti, která otevřela srdce lidem k pomoci dětem bez domova.
Je ohlédnutím za vánočním kouzlem, které před sto lety pomohlo nejen Lidušce najít domov, ale i ostatním dětem získat naději – naději pro šťastnější budoucnost.
A je tu pro všechny, kteří mají srdce na dlani a pomáhají!
Věra Štiková